EKO SMRT

Najbolj zeleno 
zadnje slovo?

Objavljeno 21. december 2014 13.43 | Posodobljeno 21. december 2014 13.43 | Piše: S. I.

Neprofitna organizacija Urban Death Project iz Seattla želi ljudem ponuditi alternativo klasičnemu pogrebu ali kremiranju – kompostiranje človeških posmrtnih ostankov.

Bo kompostiranje človeških posmrtnih ostankov kmalu alternativa klasičnemu pogrebu? Foto: Shutterstock

Prah si in v prah se povrneš. Tako pravi Stara zaveza. No, po prepričanju seattelske neprofitne organizacije se lahko povrneš tudi v novo življenje. A tu ne mislijo na vstajenje ali reinkarnacijo, ampak na nekaj precej bolj primarnega: trupla bi lahko postala gnojilo za rože, drevesa in celo poljščine. In krog življenja bi se resnično sklenil. Organizacija Urban Death Project (Projekt urbane smrti) želi kot prva na svetu svojcem umrlih ponuditi nekaj drugačnega – kompostiranje človeških trupel, pri čemer bi se končni izdelek porabil kot naravno gnojilo.

Eko smrt

Urban Death Project je ideja seattelske arhitektke Katrine Spade, ki je zamisel o humanem kompostiranju dobila leta 2011, ko je iskala pomensko, čisto in ekološko alternativo pokopu in upepeljevanju. »Zakaj ne bi pokojnikov vrnili mestu? Trenutne rešitve so pomanjkljive tako z okoljskega kakor z bolj duhovnega vidika,« pravi Spadova, ki upa, da bo v treh letih lahko začela izvajati svoj načrt.

Preden bo to mogoče, pa bo morala premagati vrsto zakonskih ovir. Čeprav je organizacija Urban Death Project že pripravila arhitekturni načrt bodoče kompostarne, še nima ne denarja ne lokacije, kjer bi zgradba stala. A preden bi lahko sploh začeli graditi, bi bilo treba spremeniti državne zakone o pogrebništvu, ki trenutno zahtevajo, da je treba vse človeške posmrtne postanke pokopati, upepeliti, podariti v znanstvene namene ali preseliti iz države Washington, je poudaril James Apa, tiskovni predstavnik okrožnega urada za javno zdravje.

Hrana za drevesa

Toda Katrina Spade je prepričana, da ji bo uspelo. In ima tudi vedno več zagovornikov. Thomas Bass, okoljski strokovnjak z državne univerze v Montani, pravi, da bi bilo kompostiranje človeških posmrtnih ostankov veliko bolj ekološko in cenejše kakor klasični pogrebi ali upepeljevanje, kar se je potrdilo s kompostiranjem živalskih ostankov.

Možnost, da bi v posmrtnem življenju lahko nahranila jablano, se zdi privlačna tudi seattelski umetnici Grace Seidel, ki je svojcem in prijateljem že povedala, da bi bila po smrti rada kompostirana. Spadova dodaja, da ljudje njeno zamisel toplo sprejemajo – večinoma. »Všeč jim je ideja, da bi po smrti postali hrana za drevesa. Nekoliko bolj zadržani so do tega, da bi postali gnojilo za paradižnik.«

Deli s prijatelji