PSI

Nagib repa v desno pravi Srečen sem

Objavljeno 04. november 2013 11.15 | Posodobljeno 04. november 2013 11.15 | Piše: A. Sa.

Italijanski znanstveniki so odkrili, da opletanje z repom pri psih ne pomeni vedno razigranosti.

Zaradi hitrosti mahanja z repom ljudje s prostim očesom ne zaznamo, v katero smer se ta med gibanjem nagiba. Foto: Shutterstock

Ni skrivnost, da se psi drug z drugim in s svojim gospodarjem sporazumevajo tudi tako, da mahajo z repom, skupina italijanskih znanstvenikov z Univerze Trento, ki jo je vodil Giorgio Vallortigara, pa je pred nedavnim odkrila, da ima lahko takšno vedenje dva zelo različna pomena, ki ju drugi psi zaznajo, njihovi gospodarji pa ne. Navadno živahno mahanje z repom pripisujemo temu, da se pes dobro počuti v svoji koži, je razigran in vesel. Po izsledkih natančnejše študije pa ni vseeno, v katero smer se nagiba rep med takšnim opletanjem po zraku. Če v desno stran, to res kaže na sproščenost in razposajenost, če pa v levo, pomeni ravno nasprotno, strah in negotovost.

Znanstveniki so do takšnega sklepa prišli z budnim opazovanjem. Psom so predvajali posnetke kosmatincev, ki so mahali z repom ali pa so ga držali pri miru, nato pa skrbno beležili, kako so se psi odzvali na videno. Ko so človekovi najboljši prijatelji opazovali vrstnike, ki so mahali z repom z nagibom v desno stran, jih videno ni vznemirjalo, sproščeno in mirno so opazovali. Enako so se vedli, ko so gledali psa, katerega rep se ni premikal. Ravno nasprotno pa se je zgodilo, ko so jih videli mahati z repom z nagibom v levo: hudo so se vznemirili. Ušesa so postavili pokonci, prihulili so se k tlom, močno so razprli oči in budno gledali, kaj bo sledilo, nekateri so celo začeli renčati.

Vallortigara meni, da takšno vedenje ni priučeno, ampak ima opraviti s spontanim delovanjem leve in desne možganske polovice. Ko so namreč strokovnjaki opazovali, kako se pes odzove na srečanje s svojim gospodarjem, so odkrili, da je pri kosmatincu tedaj, ko se gospodarja zelo razveseli, dejavnejša leva polovica možganov, ki sicer upravlja desno polovico telesa, od tod torej nagib v desno med veseljem. Velja pa tudi nasprotno, ko so pse predstavili drugim psom, ki so se do njih vedli nasilno in na splošno neprijateljsko, je bila živahnejša desna polovica njihovih možganov, s tem pa tudi leva polovica telesa.

Kot zanimivost še podatek: razliko v nagibu ali v desno ali v levo ljudje s prostim očesom težko opazimo, za kaj takega je mahanje z repom preprosto prehitro. Znanstveniki so si pri odkrivanju nagiba pomagali tako, da so isti posnetek, ki so ga psu zavrteli v normalni hitrosti, sebi zavrteli hudo upočasnjenega. Strokovnjaki zaradi tega pasjim gospodarjem predlagajo, da jih kdo posname, ko se snidejo s svojim štirinožnim prijateljem, nato pa si natančno ogledajo upočasnjen posnetek. Če pes med snidenjem maha z repom z nagibom v levo, naj mu bo to opozorilo, da morajo spremeniti odnos do njega, saj se kosmatinec v njihovi družbi očitno ne počuti ne mirnega ne sproščenega, ampak je vznemirjen, morda celo prestrašen. 

Deli s prijatelji