NEPOZABNA IZKUŠNJA?

Na razstavo spustili le nage ljubitelje umetnosti

Objavljeno 03. april 2015 12.37 | Posodobljeno 03. april 2015 12.37 | Piše: E. B.

Ogled retrospektive brez oblačila: nepozabna izkušnja ljubiteljev umetnosti.

Tkanina je ovira, le goli lahko resnično občudujemo umetniško delo.

Umetnost z, hm, golega zornega kota? Povsem druga izkušnja, zagotavlja vodnik po razstavi v avstralski narodni galeriji v Canberri, kjer so se lahko obiskovalci po uradnem obratovalnem času udeležili ogleda mojstrovin brez vseh oblačil!

In doživetje bodo lahko ponovili, kajti vodnik Stuart Ringholt je navdušen nad odzivom 150 golih ljubiteljev umetnosti, ki o pozitivni izkušnji že zadovoljno poročajo prijateljem. Ura sprehoda brez vseh tkanin, ki opazovalca nedvomno ovirajo med občudovanjem in ocenjevanjem, ponuja povsem drugo razsežnost, pristno, prvinsko, naravno – in nič kaj seksualno, zagotavlja Ringholt, ki je gole oglede pripravil že v Melbournu in Sidneyju: »Ko smo oblečeni, smo mnogo bolj podvrženi seksualizaciji. Oblačila namreč ustvarijo skrivnostnost, spodbujajo domišljijo, ko se slečemo, pa pravzaprav razkrijemo vse, nimamo skritih adutov in možnosti za kakršne koli drzne misli. Na razstavi smo bili vsi goli, med nami ni bilo razlik, zato ni bilo nikomur neprijetno. Šele po tem, ko se slečemo, spoznamo, kako nas oblačila definirajo, umeščajo v družbo, zaradi njih postanemo zelo zapletena bitja, ko pa jih odvržemo, je vse tako preprosto! Težko je verjeti, a golo telo osemnajstletnika se sploh ne razlikuje od telesa sedemdesetletnika.« Nagi doživljamo umetnost povsem drugače, poglobimo se namreč tudi v podrobnosti, ki jih oblečeni sploh ne opazimo, zagotavljal tudi ameriški mojster James Turrell, čigar retrospektivo so si ogledali pogumni obiskovalci v Canberri, pedagog Ringholt pa je v narodni galeriji poskrbel tudi za posebno razsvetljavo – ne nazadnje nas narava tudi sama odeva v svetlobo. Raznobarvne luči v vseh prostorih tako spremljajo obiskovalce in jim blažijo morebitni šok, ki ga lahko prinese golota v javnosti.

Tkanina nas ovira in zanika našo prvinskost, poudarja idejni oče in vodnik

»Za zdaj se nad takšnimi ogledi najbolj navdušujejo nudisti, vse več pa je tistih, ki želijo s takšno izkušnjo premagati kakšno zadrego, celo sram zaradi svojega telesa. Toplo priporočam oglede za obletnice mature ali kaj podobnega, saj se lahko le slečeni povsem brez zadržkov in iskreno snidemo z ljudmi, ki jih nismo videli vrsto let, tako jim ne moremo prikriti ničesar!« meni Ringholt in poudarja, da med tako sproščenimi obiskovalci venomer vlada izjemno vzajemno spoštovanje: »Vsi si pridejo ogledat zgolj umetnine, ne pogledujejo k telesom drugih, nihče ne spravlja nikogar v zadrego.«

Umetnik je bil že pred desetletji prepričan, da bi morali vsi premagati predsodke in se razgaliti. Takrat je delal v nočnem klubu, v katerega so imeli vstop le nagi, pozneje je začel načela širiti z umetnostjo, ki se pogosto postavlja po robu družbenim. Tako je nedvomno tudi tokrat, saj goli ogledi že veljajo za nekakšen protest. Ne nazadnje so vsi, ki so se udeležili dogodka v avstralski narodni galeriji, prisegli, da si nobene razstave več ne bodo ogledali oblečeni!
 

 

Deli s prijatelji