DRAGOCENOST

Krožnik za pol milijona

Objavljeno 09. avgust 2014 22.38 | Posodobljeno 09. avgust 2014 22.39 | Piše: E. B.

Dragoceni krožnik kitajske dinastije Qing se je vrnil v domovino. Mojstrovina iz žada ležala v omari varovanke doma za upokojence.

RTS potrebuje za poplačilo plač in honorarjev 300 tisoč evrov

LEEDS – Skoraj 450.000 evrov je zaslužil kitajski okrasni krožnik: umetnina iz žada z reliefnim vzorcem je desetletje ležala v omari osamljene britanske upokojenke, njeni vnuki pa so šele po njeni smrti naleteli na nenadejano bogastvo.

Najverjetneje niti gospa, ki je zadnja leta živela v domu za ostarele, ni vedela, kakšen zaklad se skriva v njeni sobi, sprva pa tudi dražbeniki ne, ki so okras ocenili na tri ali štiri tisočake. Krožnik so opazile snažilke, ki so po varovankini smrti prišle pospravljat sobo: osebne predmete, po večini spravljene v omari s steklenimi vratci, so skrbno zbrale na kup in jih izročile svojcem. Pozornost treh vnukov je tako pritegnil žadov izdelek, poznavalci pa so jim priporočili, naj dragocenost prodajo na dražbi. Toda še preden je novica o beli plošči, premera zgolj dvajset centimetrov, s podstavkom dosegla javnost, so v avkcijski hiši Tennants Auctioneers ugotovili, da gre pravzaprav za redko mojstrovino z Daljnega vzhoda, ki naj bi bila v lasti cesarja Qianlonga iz dinastije Qing iz 18. stoletja. Lastnica in njen mož, zbiratelja starin, naj bi kos kupila pred več kot štirimi desetletji, a se njegove prave vrednosti očitno nista zavedala, saj je krožnik ležal med kupom preostalih spominkov in starin povsem nezavarovan.

Vendar jo je kljub temu odnesel brez večjih poškodb, njegovo lepoto namreč kali le nekaj rjavih madežev, ki pa očitno niso zmotili novega kupca: anonimnež s Kitajskega je prek telefona ponudil neverjetni znesek, ki ga ni potem prekosil nihče in ki si ga bodo zadovoljni razdelili dediči, in jantarjev krožnik tako vrnil domov. 

Deli s prijatelji