INOVATIVNO

Kolo za 21. stoletje je 
tudi čistilna naprava

Objavljeno 16. december 2013 13.57 | Posodobljeno 16. december 2013 13.58 | Piše: A. Sa.
Ključne besede: kolo izum

Tajski inženirji zasnovali kolo, ki bi zajemalo onesnažen zrak, oddajalo pa očiščenega.

Na sredi krmila kolesa za čiščenje zraka bi bil nameščen filter, ki bi prestregel prašne in druge delce.

Kdor si je že drznil zaviti na mestne ulice na kolesu, je na svoji koži, pardon, nosu in pljučih, lahko izkusil, kako onesnažen je zrak v naseljih, posebno ob bolj prometnih cestah. Že če bi več ljudi po opravkih skočilo na dvokolesnikih na lastni pogon namesto s štirikolesnimi jeklenimi konjički, bi bil zrak bržkone čistejši, skupina tajskih inženirjev pa je naredila še korak več v skrbi za čistejši zrak. Zasnovali so namreč kolo, ki bi dobesedno prečiščevalo zrak.

Na kolo bi, natančneje na sredino njegovega krmila, namestili posebno zmogljiv filter, ki bi, medtem ko bi kolesar poganjal pedala, zajemal onesnažen zrak, nato pa prečiščenega na drugem koncu, torej v glavo poganjalca pedalov, izpuščal. Filter bi menda učinkovito prestregel prašne in druge delce, zaradi katerih je zrak v mestih neprijetno zajeti s polnimi pljuči. Pljuča, polna izpuhov, bi na kolesu prihodnosti, so prepričani tajski strokovnjaki, bila preteklost. »Zaradi lege filtra,« v en glas razlagajo inženirji Silawat Virakul, Torsakul Kosaikul in Suvaroj Poosrivongvanid, »bi kolesar, med energičnim poganjanjem pedalov se namreč skloni nad balanco, vdihoval že prečiščen zrak, v katerem bi bilo veliko manj prašnih in drugih delcev.«

Bo kolo ugledalo luč sveta?

Kolo bi prečiščevalo zrak tudi takrat, ko bi bilo parkirano. Energijo za delovanje bi namreč filter med kolesarjenjem jemal neposredno iz pedal, podobno kot sicer prek dinama kolesar z energijo oskrbuje luč, med mirovanjem pa ali iz sončnih celic, ki bi bile nameščene na okvirju kolesa, ali iz akumulatorja, ki bi sproti skladiščil energijo iz sončnih celic, ali iz pedal. Ker bi kolo torej zmoglo bolj ko ne nenehno čistiti zrak, tajski inženirji menijo, da bi lahko bila flota takšnih dvokolesnikov, ki bi bili meščanom na voljo, tudi na posojo, torej za prvotni namen prevažati se z ene točke na drugo, dobra alternativa siceršnjim dragim čistilnim napravam v urbanih naseljih.

Zamisel so svetovni javnosti predstavili v agenciji za ustvarjalno oblikovanje Lightfog s sedežem v Bangkoku. Kdaj bo, če bo sploh, kolo prihodnosti ugledalo luč sveta, ni znano.

 

 

Deli s prijatelji