NIČ VEČ SKUPAJ

Kirurgi so ločili siamski 
dvojčici Vero in Upanje

Objavljeno 26. februar 2015 19.24 | Posodobljeno 26. februar 2015 19.24 | Piše: T. P.

Zraščeni sestrici sta si deset mesecev delili jetra, črevesje, pljučno membrano, osrčnik in medenico.

Dvojčke naj bi povezovala tesnejša vez kot preostale sorojence, toda Knatalye Hope in Adeline Faith Mata sta občutili tolikšno povezanost in intimnost kot le redki. Ko sta aprila lani privekali na svet, sta bili njuni telesci v trebušnem predelu skoraj povsem zraščeni. Delili sta si jetra, črevesje, pljučno membrano, osrčnik in medenico ter deset mesecev živeli kot ena celota. Si zrli v obraz, dihali izdihe druge, skupaj poslušali srčni utrip. »Hvaležnosti ni mogoče izraziti. Dali so jima priložnost, da zaživita normalno življenje kot dve ločeni, samosvoji osebi,« je ganjeno dejala njuna mati Elysse, ko je skupini kirurgov v teksaški pediatrični bolnišnici uspel zgodovinski podvig. Po mesecih temeljitih priprav so s 26-urno operacijo malčici ločili, menda prvič v zgodovini medicine uspešno. »Tovrstna operacija je bila prvič uspešna!« je njeno pomembnost ne le za družino, ampak medicino na sploh potrdil pediatrični kirurg dr. Darrell Cass.

V očeh nekaterih je to zmagoslavje moderne medicine, za druge čudež, toda izid je enak. Skupini 12 kirurgov, 6 anesteziologov in 8 medicinskih sester je uspelo doslej nepojmljivo, premagati naravo in smrt. »Ločevanje zraščenih dvojčkov je zelo zahtevna naloga, polna tveganj. Smrtnega izida nikoli ne moremo izločiti,« je dejal dr. Cass, vodja ekipe, ki se je dolge mesece pripravljala, izdelovala 3D-makete organov in na lutkah vadila zapleten poseg. Ob tem pa so se vseskozi boleče zavedali, da operacija morda ne bo uspešna. Toda njihov trud in vnema sta se obrestovala, saj so po 26 urah napetosti zmagoslavno zapustili operacijsko dvorano, pred katero je z živci na koncu čakalo okoli 20 sorodnikov malčic. In čeprav sta deklici v kritičnem stanju, na oddelku intenzivne nege in priklopljeni na naprave, je njuno stanje stabilno. Optimistično zdravniško osebje pričakuje, da bosta lahko čez nekaj tednov že samostojno dihali ter da ju bodo čez nekaj mesecev premestili na splošni oddelek. »Ko ju vidiš ločeni, se ti od sreče ogreje srce. Sta neverjetni deklici, ki imata izjemno, čudovito družino,« je s solznimi očmi dejal vodilni kirurg, ki bo verjetno sodeloval še pri nadaljnjih posegih.

Statistika je govorila proti njima: med 40 in 60 odstotki zraščenih dvojčkov namreč umre že v maternici, manj kot polovica tistih, ki dočakajo rojstvo, pa nato ne živi dovolj dolgo, da bi misel na operacijo sploh prišla v poštev. A očitno sta deklici z zgovornima srednjima imenoma – Hope (Upanje) in Faith (Vera) – premagali zakone številk.

Deli s prijatelji