MUMIJE

Kako so jih mumificirali?

Objavljeno 22. februar 2012 17.06 | Posodobljeno 22. februar 2012 17.06 | Piše: A. P.

Skrivnosti mumij iz bolnišnice Desenzano niso razkrili.

Strokovnjaki so poskušali odkriti profesorjevo metodo mumifikacije.

V bolnišnici Desenzano v bližini Verone imajo na oddelku za patologijo že skoraj dve stoletji spravljene človeške mumije. Gre za posmrtne ostanke najmanj petih ljudi, ki se uporabljajo kot anatomski preparati. Izdelal jih je sloviti profesor Giovan Battista Rini, njegove metode mumifikacije pa do zdaj še nihče ni razvozlal. Nedavno se je skupina strokovnjakov odločila ugotoviti, kako mu je uspelo trupla tako učinkovito preparirati, da so še danes v odličnem stanju. V ta namen so jih rentgensko slikali in opravili CT. Izkazalo se je, da jih je od znotraj z injekcijami prepojil z arzenikom in merkurijem, površino pa je konzerviral z namakanjem v banjicah s kemikalijami.

Natančne sestave tekočin v banjicah ni mogoče določiti, dejstvo je, da je na preparatih nastala debela zaščitna plast. Pred začetkom postopka je truplom odstranil kožo, da so postali vidni mišice, dihalne poti in krvožilje. Praviloma nas beseda mumija spominja na stari Egipt, vendar različne metode mumifikacije uporabljajo še danes, predvsem v študijske namene.

Profesorjevi preparati so videti še toliko bolj pretresljivi, ker jih je opremil z umetnimi lasmi, zobmi in očmi. Za dve izmed mumij je znano, da sta nekdanja kaznjenca, preostale pa so bile verjetno donacije iz okoliških bolnišnic. Skupaj je v zbirki pet glav z vratom, dva torza in eno srce.

Deli s prijatelji