SKRIVNOST

Hudičev trikotnik

Objavljeno 10. junij 2017 19.59 | Posodobljeno 10. junij 2017 20.00 | Piše: U. J.

Še vedno zaposluje številne raziskovalce, ki si prizadevajo razvozlati skrivnost.

Med največjimi (še nerazrešenimi) skrivnostmi na svetu je zagotovo Bermudski trikotnik, poznan tudi kot Hudičev trikotnik. Ime sicer ni uradno, a dovolj razširjeno, da ga poznamo. Na tem območju v Atlantskem oceanu so izginjali ladje in letala in v določenem obdobju je vzbujalo strah in trepet popotnikov. Kljub trditvam znanstvenikov, da se tam ne dogaja nič nenavadnega, se mnogi strokovnjaki še danes ukvarjajo s pojasnitvijo te skrivnosti, ki jo je med prvimi omenil Krištof Kolumb, ki je v svoj ladijski dnevnik zapisal, da je ob prehodu tega območja najprej zagledal velik ogenj, ki je udaril v vodo, potem pa v daljavi še veličastno svetlobo. Je Kolumb opisoval strele, je bil priča meteorju? V dnevniku beremo, da je ob prečkanju tega območja opazil nenavadno obnašanje kompasove igle, ki se je urno gibala sem ter tja. Več kot 75 letal in ladij se je tam ponesrečilo, in meteorologi zdaj trdijo, da naj bi bili krivi heksagonalni oblaki, ki ustvarjajo zračne bombe, polne vetra s hitrostjo 170 km/h. Ti zračni žepi naj bi bili krivi za nesreče.

Točke

Tri pomembne točke grobega trikotnika so v Miamiju na Floridi, v San Juanu v Portoriku in na otoku Bermuda sredi oceana. Skupaj ustvarijo veliko območje, ki naj bi obsegalo od 1,300.000 do 3,900.000 kvadratnih kilometrov. Ne glede na to, ali verjamete v nenavadne moči tega kraja, je tam izginilo največ ladij in letal na svetu. To območje je med najbolj prometnimi, saj gre tam mimo ogromno ladij in letal, tako da so tudi možnosti za izginotje morda večje.

Bolj zanimiva pričanja o nenavadnih dogajanjih vključujejo zamisel, da se v to vmešavajo ostanki tehnologije iz mitološke Atlantide. Znanstveniki so pregledali območje in poudarili, da gre lahko za magnetne anomalije v trikotniku, ki vplivajo na kompas. Druga pogosta razlaga je tvorba metan hidratov (zemeljski plin) na celinskih ploščah na dnu oceana. Poskusi so dokazali, da lahko ustvarjeni mehurčki potopijo ladjo, saj s tem voda postane manj plovna, vse ostanke brodoloma pa bi lahko hitro odnesel zalivski tok, zaradi česar je skoraj nemogoče, da bi ladjo našli.

Deset najbolj nenavadnih

Incidentov na tem območju je bilo ogromno. Nekatere potopljene ladje in strmoglavljena letala so našli, drugih nikoli. Ena od najbolj bizarnih zgodb sega v leto 1840, ko je ladja Rosalie sama plula po Bermudskem trikotniku, na njej pa razen rumenega kanarčka in mačke ni bilo nikogar. Vse vino, sadje, svila in preostala prtljaga, ki naj bi bila precejšnje vrednosti, je bilo še vedno na krovu, njena jadra pa široko razpeta. Dolgo so ugibali, da je bila najverjetneje zapuščena, a to še danes ni potrjeno. Leta 1963 je izginil tanker T2 SS Marine Sulphur Queen, vendar so njegovo izginotje in ostanke naposled našli in razložili tehnične razloge za potopitev. Maja letos je v trikotniku z radarja izginilo zasebno letalo, ki je poslalo klic na pomoč, pozneje so našli razbitine.

Izbrali smo deset najbolj slavnih izginotij, naštevamo jih po kronološkem vrstnem redu.

Ladja, priključena

Ellen Austin, 1881

Velika ameriška ladja Ellen Austin je pogosto potovala med New Yorkom in Londonom. Na enem od teh potovanj je naletela na drugo (manjšo) ladjo, ki je po Bermudskem trikotniku plula precej hitro, a na krovu ni bilo nikogar. Nekaj posadke z Ellen Austin so preselili nanjo, da bi jo odpeljali s seboj. Ta posadka se je potem trudila, da bi ob boku velike ladje plula proti Londonu, a sta se plovili dva dni pozneje v hudi nevihti ločili. Kljub iskanju manjše ladje niso več našli, zato so nadaljevali pot. Ko so se vračali v New York, so spet naleteli na to ladjo in poslali ekipo, da jo reši. Na krovu spet ni bilo nikogar in nekaj dni pozneje je izginila.

Ladja USS Cyclops, 1918

Ogromna letalonosilka je dostavljala gorivo ameriškim vojakom v prvi svetovni vojni. Odplula je s 309 ljudmi na krovu in je bila polna tovora. Posadka se je nazadnje oglasila na Barbadosu, kjer je še naložila tovor pred odhodom proti Baltimoru. Tja ni prispela in velika odprava je po celotni poti ladje iskala ostanke v strahu, da je bila žrtev nemških podmornic. Še do danes niso našli niti sledi, leta 1941 sta na isti poti izginili dve sestrski ladji.

Let 19, 1945

Let 19 so poimenovali pet bombnikov TBM avenger torpedo, ki so izginili 5. decembra 1945 med usposabljanjem. Vseh 14 mož je izginilo brez sledi. Pozneje je med iskanjem izginila tudi leteča ladja Martin Mariner s 13 ljudmi. Let 19 je eden najbolj znanih incidentov v Bermudskem trikotniku in osrednja zgodba (fiktivno odkritje letala) znanstvenofantastičnega filma Bližnja srečanja tretje vrste.

Letalo C-54, 1947

Letalo C-54 je z Bermudov vzletelo 3. julija 1947 in se kmalu srečalo s hudo nevihto. Naliv in sunki vetra bi bili lahko razlog za to, da je letalo popolnoma razpadlo, večje vprašanje pa je, zakaj bi letelo v nevihto, če bi se ji lahko izognilo? Na dan poleta je bilo na krovu le šest ljudi, vključno z izkušenim pilotom, in že od začetka je letelo v napačno smer brez obvestila pilota ali navigatorja. Potem je dvakrat spremenilo smer, in to ga je potisnilo naravnost v središče nevihte. Radijski operater je slišal popačen klic na pomoč, a je bil tako tih, da ga je prezrl. Zatem je slišal drugi SOS, sledila je tišina.

Letalo Tudor, Star Tiger, 1948

Tridesetega januarja 1948 je britansko letalo zapustilo otok Santa Maria (Azori) s 25 potniki. Radijski operater je prejel koordinate in dogovorjeno je bilo, da je čas pristanka na Bermudih ob peti uri zjutraj. Operater ni več vzpostavil zveze z letalom in dvajset minut pred predvidenim pristankom je pilot prijavil izredno stanje. Letalo ni pristalo in ni poslalo sporočila. Kar pet dni so ga iskali s 26 letali, a ga niso našli.

Polet DC-3, 1948

Osemindvajsetega decembra 1948 je letalo DC-3 vzletelo iz Portorika proti Miamiju na Floridi. Ko je bilo 50 km od letališča, je pilot poslal zadnje radijsko sporočilo. Manjkalo je le 20 minut do pristanka, a ga niso več ne videli ne slišali. Na krovu je bilo 26 ljudi. Potem sta še dve letali izginili na približno isti lokaciji.

Let 441, 1954

Let 441 je bil veliko ameriško letalo, eden najbolj uspešnih modelov vseh časov. Na dan, ko je izginilo, je bilo na njem 42 potnikov, vsi so bili mornariški častniki z družinami. Bilo je približno 650 km od obale v trikotniku, ko je preprosto izginilo in postalo ena največjih nerazrešenih skrivnosti tega območja. Obširna raziskava ni pokazala nobenih smeri, v katerih bi lahko našli vzroke. Na letalu so bili tudi rešilni čolni, ki bi plavali na vodi, če bi letalo razpadlo, in bi jih lahko brez težav našli. Poleg tega pilot ni poslal klica na pomoč.

Jahta Witchcraft, 1967

Jahta Witchcraft je bila sedemmetrska luksuzna jahta, katere lastnik Daniel Burack je povabil očeta, naj odpluje z njim dovolj daleč, da bi opazovala čudovite obalne božične luči Miamija. Niti dva kilometra se nista oddaljila od obale, ko je Daniel ob devetih zvečer sporočil obalni straži, da je pri boji 7 ob nekaj zadel. Ni bil klic na pomoč, le klic za vleko. Dvajset minut pozneje je prispela pomoč na kraj nesreče, a jahte ni bilo več nikjer.

Letali Piper-Jet, 2005 in 2007

Prvo je izginilo s tremi potniki, drugo samo s pilotom. Nobenega niso našli.

Letalo Trislander 2008

Vzletelo je iz Santiaga proti New Yorku z 12 potniki na krovu. Le 35 minut po vzletu se ni več dvigalo in naposled je izginilo z radarja. Velikanska iskalna operacija je stekla, a ameriška obalna straža ga ni nikoli našla. 

Deli s prijatelji