KAMNITE JEDI

Gurmanske specialitete je 20 let klesal iz kamna

Objavljeno 13. december 2013 14.00 | Posodobljeno 13. december 2013 14.01 | Piše: A. P.

Kitajski kipar se je s 143 kamnitimi jedmi vpisal v Guinnessovo knjigo.

Foto: Quirky China News

V kuhariji je Sun Zhaoyong zagovornik modrosti, da se hrana okuša tudi z očmi. V njegovem primeru velja dodati opozorilo, da ostanimo zgolj pri gledanju njegovih specialitet, vsaj če želimo ohraniti zobovje. Sun ni kuhar, temveč kipar, ki je zadnjih 20 let posvetil ustvarjanju umetne hrane iz kamna. Čeprav se nam bodo zagotovo cedile sline, ko si bomo ogledovali mizo z njegovimi jedmi, bomo na koncu ostali lačni.

Tovrstne misli so se mudile po glavi obiskovalcem razstave, na kateri je Sun postavil na ogled zbirko 143 različnih jedi, ki so mu priborile vpis v Guinnessovo knjigo rekordov.

Mojster skulpture je iz tradicionalnega kiparskega kamna iz vasi Shoushan oblikoval tudi najzahtevnejše jedi, kot so ribje specialitete, pečeni odojki in vedno nehvaležna zelenjava. Prav vsak kos je ročno delo, ki je vzelo dolge ure napornega dela.

Na koncu se je vse odrekanje izplačalo, saj so mu nedavno na slovesnosti v Šanghaju izročili certifikat, da je postavil svetovni rekord, in njegove jedi razstavili. Kipci so še toliko vrednejši, ker je Sun uporabljal le naravno obarvane kamne iz vasi Shoushan, ki so ena izmed najbolj priljubljenih umetniških surovin v kitajski umetnosti. Rezljajo jih že več kot 1000 let, iz njih so izdelovali tudi tradicionalne kamnite pečate, ki so jih uporabljali cesarji. Nastali so pred 100 milijoni leti ob tektonskih premikih in jih ne najdemo nikjer drugje na svetu.

Seveda so kipci zaradi lepote in redkosti kamnov vredni pravo bogastvo. Še več, Sunovih umetnin nam ni treba pogrevati ali spravljati v hladilnik. 

 

Deli s prijatelji