DRAŽBA

Genijevi zapiski vredni 
več kot 600.000 evrov

Objavljeno 04. februar 2015 17.34 | Posodobljeno 04. februar 2015 17.34 | Piše: E. B.
Ključne besede: Alan Turing

Zvezek Alana Turinga o razvozlavanju nacističnih šifer bo na prodaj na dražbi.

Ker se ni hotel zdraviti homoseksualnosti, so ga kemično kastrirali.

Zvezek, ki ga je znameniti Alan Turing uporabljal pri razbijanju kod na šifrirnem stroju enigma, je na prodaj in bo na dražbi pri avkcijski hiši Bonhams po predvidevanjih zaslužil vrtoglavih 650.000 evrov!

Delo, ki ni bilo še nikoli na ogled javnosti, je nastalo 1942., ko je izurjeni matematik s svojo ekipo poskušal razvozlati šifro nacistov: 56 strani ročno zapisanih in zapletenih računov potrjuje neverjetno spretnost in sposobnost pravega genija, ki je v vrsticah zapisoval tudi svoje pomisleke, dvome in mnenja o računskih operacijah in preštevilnih kombinacijah. Turingovo delo obsega dve tretjini zvezka, avtor zadnjega dela pa je Robin Gandy, njegov prijatelj, ki mu je matematik zaupal zapiske. Gandy je podedoval večino njegovih del in matematičnih zbirk, po večini je vse podaril arhivu King's Collegea v Cambridgeu, zvezek pa je zadržal – in vanj zapisoval zgodbe iz svojih sanj, kot mu je naročil psihiater.

Matematični zvezdnik svojega obdobja

Turing je veljal za matematičnega zvezdnika svojega obdobja, ki se je lahko sredi vojne vihre in burnega političnega dogajanja ter družbenih preobratov osredotočil na zapletene račune, in enega največjih umov Velike Britanije – kljub temu pa se mu domovina še zdaleč ni oddolžila za prelomne ugotovitve in zasluge. Leta 1952 so mu namreč sodili zaradi istospolne usmerjenosti, in ker ni hotel zdraviti homoseksualnosti, ki je takrat veljala za bolezen, je moral v zapor, tam pa so ga kemično kastrirali. Zaradi obsodbe je človek, ki je pomagal končati krvavo vojno vihro, izgubil poseben status v državi in dostop do tajnih arhivov, dve leti pozneje pa je v obupu in depresiji storil samomor.

Šele pred slabima dvema letoma so ga posthumno oprostili, v kinematografih pa trenutno navdušuje film o Turingovem življenju in njegovi vlogi v drugi svetovni vojni, Igra imitacije, ki je nominirana za osem oskarjev, tudi za glavno moško vlogo. Tragičnega junaka, ki velja za očeta moderne računalniške znanosti in umetne inteligence, v zgodovinskem trilerju upodablja odlični Benedict Cumberbatch, ki je tudi sam nominiran za zlati kipec.

Deli s prijatelji