SKRIVNOSTNA BITJA

Fotografiral vile, ki so plesale v soncu?

Objavljeno 05. april 2014 11.25 | Posodobljeno 05. april 2014 11.26 | Piše: A. P.

Univerzitetni predavatelj John Hyatt je naletel na skrivnostna bitja.

Fotografija je simbolična.

V britanski Rossendale Valley je 53-letni John Hyatt dve leti s fotoaparatom prežal na nenavadna bitja, ki so frčala po zraku. Predavatelj na Univerzi Manchester Metropolitan je posnetke nedavno razkril javnosti in s ponosom naznanil, da je fotografiral čisto prave vile. Kmalu bo skrivnostne slike predstavil širši javnosti, do takrat pa mu moramo verjeti na besedo, da posnetkov ni spreminjal s pomočjo računalnika.

»Nisem mogel verjeti svojim očem, ko so nenadoma poletele iz trave. Dvakrat mi jih je uspelo fotografirati. Dobil sem občutek, da so le uživale na soncu, videti je bilo, da plešejo. Pozneje sem znova odšel na teren in fotografiral različne žuželke, a so preprosto videti drugačne. Ljudje morajo posnetke gledati neobremenjeno. Številni so nad njimi navdušeni, pravijo, da so v njihovo življenje ponovno prinesli čarobnost, ki je kronično primanjkuje,« je zadovoljen John.

Strokovnjaki so zelo skeptični

Obstoj drobnih vil že stoletja draži človekovo domišljijo, nove generacije se z njimi seznanjajo predvsem prek risank, kot sta Zvončica in Peter Pan. No, na prihajajoči razstavi Vile iz Rosssendala, ki bo vso pomlad na ogled v muzeju Whitaker, se bodo verjetno nad prikupnimi vilami ponovno navdušili tudi odrasli. V okolici je bilo videnje vil že v časopisju, takrat naj bi jih fotografirali dve lokalni šolarki na svojem vrtu. Šele šest desetletij pozneje sta priznali, da sta vse skupaj ponaredili s pomočjo izrezkov iz kartona.

Strokovnjaki so do trditev, da so na slikah vile, zelo skeptični, po njihovem gre za igro odsevov, predolgih časov fotografiranja in tehničnih napak fotoaparata. Temu se John zgolj nasmehne: »Ne verjamem, da so vile le manjše verzije ljudi, ki gredo domov na skodelico čaja. Prav tako nisem prepričan, da imajo nadnaravne moči.«

Deli s prijatelji